top of page

Historie sportu

Bobování je sport sjíždění ledem pokrytého přirozeného nebo umělého koryta na sportovním nářadí se čtyřmi běžci, nazývanými boby, které přepravují jednu, dvě nebo čtyři osoby.

Bobování se rozvinulo v 80. letech 19. století jak v dřevorubeckých městech severní části státu New York, tak v lyžařských střediscích švýcarských Alp. První organizovaná soutěž (mezi týmy složenými ze tří mužů a dvou žen) se konala v roce 1898 na dráze Cresta Run ve švýcarském Saint Moritz. Tento sport získal své jméno poté, co závodníci přijali techniku houpání tam a zpět, aby zvýšili rychlost bobů. V roce 1923 se bobování stalo mezinárodně uznávaným sportem díky organizaci Mezinárodní federace bobů a sáňkování a díky jeho zařazení na první zimní olympijské hry v Chamonix ve Francii následujícího roku. Od roku 1931 se každoročně s výjimkou druhé světové války konají soutěže mistrovství světa dvou i čtyřčlenných posádek. Přestože se ženy účastnily bobování od vzniku tohoto sportu, mezinárodní soutěž pro ženy začala až v 90. letech 20. století. Bobová disciplína dvoučlenných žen měla svůj olympijský debut v roce 2002.

Bobová dráha používaná v mezinárodních soutěžích je dlouhá 1200 až 1600 metrů s průměrným sklonem mezi 8 a 15 procenty. Obecně existuje od 15 do 20 zatáček na dráhu, od mírného zatočení ti až po velké oblouky o více než 180°. Většina bobových drah má trvalé základy z betonu nebo kamene, které jsou pokryty několika centimetry ledu. Přímky mají boční stěny z vyztuženého ledu vysoké cca 46 cm. Velké zatáčky jsou nakloněny velmi strmě, jsou vysoké až 6 metrů  a mohou mít převislý okraj ledu, který brání rychle jedoucím bobům vylétnout ze zatáčky.
Boby pro jednu osobu se nazývají „monobob“.  Po zimních olympijských hrách v roce 2018 se Mezinárodní olympijský výbor a IBSF dohodly na přidání ženského monobobu jako olympijského sportu pro zimní olympijské hry v roce 2022, aby byl stejný počet závodů žen a mužů v bobech.
Před soutěžní sezónou 2020–2021 byly monoboby tradičně konstruovány na jednodílném podvozku. Boby musí vážit minimálně 162 kg  bez sportovce (avšak včetně časomíry a jakýchkoli zátěžových závaží) a maximálně 247 kg včetně sportovce; běžce jsou stejné jako u dvoučlenných bobů.

Výbava bobistu

Tady ve zkratce uvádím, co obnáší z finančního hlediska moje letošní bobová sezóna. Jak uvádím, nákup bobu je jednorázová položka, takže další roky nový bob kupovat nebudu muset. Samozřejmě, podporuje mě rodina a moji trenéři a nyní už i Český svaz bobistů a skeletonistů, ale abych mohla slyšet jednoho dne českou hymnu, potřebuji co nejvíce trénovat, účastnit se soutěží a věřím, že i olympiády a na to potřebuji mít kvalitní výbavu a adekvátní sportovní přípravu.

Vybavenie bobistu 2.jpg
Historie bobového sportu
Art of bobsleigh
bottom of page