Vybavenie bobistu

Boby sú šport, ktorý je po všetkých stránkach mimoriadne náročný. Od samotného bobu, cez inú výbavu, tréningy v posilňovni, na dráhe, prilby, kombinézy, tenisky, tretry, výživové doplnky...
Keďže na Slovensku žiadnu bobovú dráhu nemáme, treba ísť trénovať do zahraničia. V Česku - v Liberci a v Prahe majú bobový trenažér. Bobové dráhy sú z tých najbližších v Rakúsku, Nemecku, Švajčiarsku, Lotyšsku... no a potom v Amerike. Spoluje bobových dráh 17, z toho sa však jazdí len na 11-tich a v rámci sezóny absolvujeme maximálne 5-6 z nich.
Niekto si povie. Načo taký šport, keď sa nedá robiť doma - pred panelákom? Načo vymýšľať hlúposti a rútiť sa ľadovým korytom 130 km za hodinu? Načo riskovať zdravie a život? Načo míňať ťažké peniaze na taký čudný šport, keď sa dá ísť pešo a zadarmo na kopec za dedinou.
Áno. Títo ľudia majú pravdu. Svoju pravdu, svoje hodnoty, ciele a vízie.
Mne sa však stala taká vec, že keď som sedela v bobe asi tretí raz v živote, zamilovala som sa.
Zamilovala som sa do rýchlosti, adrenalínu, snahy byť najlepšia a najrýchlejšia. Zacítila som potrebu chcieť zdolať súperky, vyhrať medailu. A keď jednu medailu, tak potom aj ďalšiu. Vidieť slovenskú vlajku, ako sa týči nad stupňami víťazov a časom aj počuť slovenskú hymnu, ktorá bude znieť vďaka môjmu úspechu.
Malým zázrakom sa stalo, že hneď v úvode mojej bobovej kariéry sa mi ako brzdárke v prvom slovenskom ženskom dvojbobe, ktorý pilotovala Viki Čerňanská - strieborná medailistka z olympiády mládeže (YOG) v monobobe žien z roku 2020, sme získali v rámci jednej zo súťaží Európskeho pohára v lotyšskej Sigulde tretie miesto a na Juniorských majstrovstvách sveta v kategórii do 23 rokov vo švajčiarskom St. Moritzi rovnako tretie miesto, Následne, rok na to, sme na majstrovstvách sveta do 23 rokov získali striebornú medailu.
Toto ma nakoplo a pochopila som, že chcem byť bobistka - pilotka. Mojou obrovskou výhodou je môj vek. Na majstrovstvách sveta v St. Moritz v januári 2021 sme boli s Viki najmladšie bobistky vôbec. Mali sme len 18 rokov. Vrcholná kariéra sa bežne dosahuje vo veku 28 a viac rokov. Takže mám obrovský potenciál sa k vysnívanému vrcholu tvrdou prácou vypracovať.
Tu v skratke uvádzam, čo obnáša z finančného hľadiska moja tohtoročná bobová sezóna. Ako uvádzam, nákup bobu je jednorazová položka, takže ďalšie roky nový bob kupovať nebudem musieť.
Samozrejme, podporuje ma rodina a moji tréneri, no aby som mohla počuť jedného dňa slovenskú hymnu, potrebujem čo najviac trénovať, zúčastňovať sa súťaží a verím, že aj olympiády a na to potrebujem mať kvalitnú výbavu a adekvátnu športovú prípravu.
Tento prehľad si môžete stiahnuť aj vo formáte PDF tu: Podrobnejší rozpis nákladov bobového športu nájdete tu:
Čo stojí šport, by mohol rozprávať nejeden športovec. Matej Tóth je slovenský atlét, venujúci sa chôdzi na 20 km a 50 km, majster sveta a olympijský víťaz z Ria de Janeiro 2016 na 50km. V podstate len rýchlo chodí, povedal by si niekto. Takže čo potrebuje? Zopár párov tenisiek - vraj desať v rámci jednej sezóny. No nie je to úplne tak. Vo svojej autobiografii Odchýlka spomína, že keď sa chcel posunúť zo špičky regionálnej úrovne na tú svetovú, potreboval trénovať v špecifických podmienkach. Napríklad v takých, kde je riedky vzduch a kde pľúca a kondička dostanú poriadne zabrať. Preto potreboval ísť trénovať tam, kde zvyknú trénovať chodci - do Mexika. Bolo treba veľa peňazí na letenku, samotný pobyt, trénerov... Vtedy jeho otec obchodil bývalých kolegov - družstevníkov a peniaze potrebné na tréningový pobyt sa mu aj s ich pomocou podarilo zohnať.
SEZÓNA 2022/23