Kto mi pomáha

Úvod Kto mi pomáha

Odpoveď na otázku, kto mi pomáha nie je vôbec jednoduchá. Pretože v športe, ako aj v mnohých iných oblastiach neplatí - mám peniaze, kúpim si to a výsledkom je "len" to, že tú vec mám.
V športe treba mať veľa vecí, no nie preto, aby sa s nimi človek vytŕčal na instagrame, alebo pred kamarátkami na kávičke.
V športe treba peniaze na to, aby sa ciele, ktoré si športovec stanovuje, dali dosiahnuť.
No úplne na začiatku je VIERA. V prvom rade viera v seba, že dokážem na sebe trvrdo pracovať, aby sa mi moja snaha zúročila v úspechoch na súťažiach. No bez viery a podpory vášho okolia je to oveľa ťažsšie - ak nie nemožné.

Keď som začala s bobmi, nevedela so o nich vôbec nič, netušila som, či mám osobnostné a fyzické predpoklady na to, aby som si vôbec nejaké ciele stanovovala. Jednoducho po prvých jazdách nabitých adrenalínom som sa do tohto športu zamilovala.

No to by mi nijako nepomohlo, ak by vo mne talent nevideli aj iní ľudia. Ľudia, ktorí sa venujú tomuto športu už dlhodobo. Ako som už inde spomínala, videl ho už  môj brankársky tréner Peter Jančovič, no reálne ma k bobom - až keď som mala osemnásť rokov, priviedol tréner Martin Bielopotocký.

Prezident Slovenského zväzu bobistov Milan Jagnešák ma však prvý raz pustil si sadnúť do ozajstného bobu a na trati si vyskúšať, čo tento šport vôbec znamená.

No a nakoniec, po prvých úspešných jazdeckých pokusoch sa ma rozhodov vziať si "pod krídla" môj bobový kolega a zároveň tréner Ladislav Noskovič.
Ladislav od tvrdých tréningov, životosprávy, materíálneho vybavenia, špičkovej lekárskej starostlivosti až po silnú mentálnu podporu pre mňa zabezpečuje aj sponzorov a kontakty, ktoré by mi moholi pomôcť v mojom športovom napredovaní.
Ďalšia kapitola mojej bobovej kariéry sa začala písať v lete 2023. Po mojej prvej sezóne v pozícii pilotky, kedy mi na súťažiach celý čas v mnohých oblastiach pomáhali českí bobisti, som pocítila silnú potrebu byť súčasťou prajného a profesionálneho tímu a tak som sa dohodla s vedením Českého svazu bobistu a skeletonistu, ktorých prezidentom je Martin Bohman, že od najbližšej sezóny budem reprezentovať Českú republiku.

 

Ladislav NoskovičLadislav Noskovič

Atletike sa začal venovať v roku 1993. Začínal v Piešťanoch v atletickom oddiele Družba Piešťany. V rokoch 1997-2001 hosťoval v českom klube AC Moravská Slávia Brno. V roku 1999 nastúpil na základnú vojenskú službu v Dukle Banská Bystrica. Pod vedením pplk. Mgr. Jána Šaffu dosiahol najväčšie športové úspechy. Slovensko reprezentoval na Európskom pohári v rokoch 2000, 2001, 2002, 2003 a 2004. V roku 2000 splnil spoločne s Mariánom Vanderkom, Igorom Kováčom a Martinom Briňanským limit na olympijské hry v Sydney v štafete na 4x100 m v novom slovenskom rekorde 39,81 s. Na OH ich však nevyslali.

Bobovému športu sa začal venovať v roku 2010. V roku 2018 sa kvalifikoval v 4-boboch na zimné OH v Pchjongjangu, ale ani v tomto prípade športovci na olympiádu vyslaní neboli.

Majstrovstvá Slovenska v atletike 60m, 100m, 200m a 400m – viac ako 30 samostatných medailí.

Majstrovstvá Slovenska v atletike družstiev – 10x Majster Slovenska, posledný titul 2020 s AC Stavbár Nitra.

Víťaz pohára klubových šampiónov 2010 – Bern, s klubom Dubnica nad Váhom.

Víťaz seriálu Grand Prix Slovakia 100m, 2001 (víťaz šiestich z deviatich pretekov)

Víťaz seriálu Grand Prix Slovakia 200m, 2001

Víťaz seriálu Grand Prix Slovakia 100m, 2002

2.miesto seriálu Grand Prix Slovakia 200m, 2002

Ako športovec (profesionálny hasič) reprezentoval Slovensko na viacerých MS, ME hasičov (3x majster Európy, 11x majster sveta, 1x vicemajster sveta)

V atletickej kategórii masters drží aktuálne Slovenské rekordy na 60,100 a 200m a najlepšie dosiahnuté časy na 60 a 150m vonku na dráhe.
Trénerská činnosť: Atletika, boby, fitness, kulturistika a vzpieranie 2006 -2009 v spolupráci s PT Fitness, neskôr  individuálna atletická príprava. Tréner majstrov sveta v požiarnom útoku v roku 2018 a vicemajstrov sveta v roku 2019. 
V sezóne 2021/22 sa mi podarilo nadviazať spoluprácu so Športovým centrom polície a NAŠA športová akadémia. Som si vedomá, že musím na sebe tvrdo pracovať, aby ich súčasná, no najmä budúca podpora a spolupráca bola prínosom nielen pre mňa, ako športovkyňu, ale aj pre tieto dve organizácie. Ďakujem!
Pre každého športovca je aj veľmi dôležité, aby jeho telo fungovalo čo najlepšie. Nesmie zanedbať žiadne zranenie, musí správne rehabilitovať a kontrolovať svoj zdravotný stav. S týmto mi pomáha MUDr. Roman Fano.